Programme

Article title

PSB Symposium

Macromolecules in action

4-5 July, 2019, EPN campus, France

 

DAY 1 - Thursday 4th July 2019

 

9.15-10.15

Registration

 

10:00-12:00

Tours of PSB facilities (1h-1h30) - Optional

11.30-14.00

Registration

 

11.30-13:30

Lunch in the canteen

 

13.30-14:00

Conference introduction

 

14:00-15:00

Opening keynote lecture (1h)

 

 

Judy Hirst

(MRC-MBU)

Title to be confirmed

 

 

15:00-16:25

Session 1: Molecular  machines (35 min talks + 15 min if selected abstract)

15:00

Frank Gabel

IBS/ILL (FR)

SANS as a unique tool for structural biology of biomacromolecular assemblies

 

15:35

Sigrid Milles

IBS (FR)

Studying intrinsically disordered proteins by integrated NMR and fluorescence spectroscopies

 

16:10

Selected talk (10+5)

 

16:25-16:55

Coffee break (30 min)

 

16:55-19:10

Session 2: Machines on genes (35 min talks + 15 min if selected abstract)

16:55

Xiaodong Zhang

Imperial College London (UK)

Title to be confirmed

 

17:30

Andrea Musacchio

Max Planck Institute Dortmund (DE)

Kinetochore: the ultimate divisive machine

 

 

18:05

Wei Yang

National Institutes of Health (US)

Structure, assembly and reaction chemistry of the DNA replisome

 

18:40

Selected talk (10+5)

 

18:55

Selected talk (10+5)

 

19:10-21:30

Cocktail reception Buffet dinner + poster session

DAY 2 - Friday 5th July 2019

 

9:00-11:55

Session 3: Machines on RNA (35 min talks + 15 min if selected abstract)

09:00

Michael Sattler

Technical University of Munich (DE)

NMR and integrative structural biology to study dynamics in regulatory biomolecular interactions

 

     

09:35

Kathleen Collins

University of California, Berkeley, (US)

Title to be confirmed

 

10:10

Group photo + Coffee break (40 minutes)

10:50

Martin Jinek

Zurich University (CH)

Title to be confirmed

 

11:25

PSB award talk (10+5) + prize awarding + poster awards (all together 30 min)

11:55-13:00

Lunch in the canteen

 

13:00-15:00

Session 4: Cross membrane talk (35 min talks + 15 min if selected abstract)

13:00

Henning Tidow

Hamburg University (DE)

Hybrid approaches for structural studies of integral membrane proteins

 

13:35

Elena Seiredake

University of Oxford (UK)

A combinatorial code in brain development: how do cell surface receptors guide neurons by forming different structures?

 

 

 

14:10

Poul Nissen

Aarhus University (DK)

Structure and regulation of P4-ATPase lipid flippases

 

14:45

Selected talk (10+5)

 

15:00-15:30

Coffee break (30 min)

 

15:30-17:45

Session 5: Technology advancements (35 min talks  + 15 min if selected abstract)

15:30

Julia Mahamid

European Molecular Biology Laboratory Heidelberg (DE)

Molecular Views into Cellular Function by in-cell Cryo-Electron Tomography

 

 

16:05

Petra Fromme

Arizona State University (US)

Title to be confirmed

 

16:40

Gaël McGill

Harvard Medical School (US)

Visualizing Molecular Choreography: Tools, Techniques and Design

 

17:15

Selected talk (10+5)

 

17:30-17:45

break (15 minutes)

 

17:45-18:45

Closing keynote lecture (1h)

 

 

James Naismith

University of Oxford (UK)

Title to be confirmed

 

20:00:00

Conference dinner